RAFIKI RESER
Om länder, lekar, recept och barns rättigheter mm
Det du alltid undrat om Lemuren
Hej!
Har vi träffats innan? Jag tycker att jag känner igen dig…
– Jaså, det tror jag inte. Men du kanske känner igen min kusin som är känd från Disneyfilmen Madagaskar?
Ja, där har vi det! Är det vanligt med lemurer på Madagaskar?
– Madagaskar är lemurernas rike! Madagaskar är världens fjärde största ö och ligger 40 mil utanför Afrikas kust. Här lever vi i skogar och regnskogar runt om på ön. I vilt tillstånd finns vi lemurer faktiskt bara på Madagaskar. Om du inte har möjlighet åka till Madagaskar kan du träffa några av mina släktingar om du besöker Skansen i Stockholm.
Du ser ut som en korsning mellan en katt och en ekorre. Och din svans är så häftigt randig! Vad är du för slags djur egentligen?
– Jag är en ringsvans-lemur. Vi lemurer är däggdjur och ingår i familjen primater, alltså samma släkte som apor och människor. Vår familj består av runt 70 arter och underarter. Flera av oss är med på listan över hotade arter. Ett släkte har sorgligt nog redan dött ut.
Usch, vad hemskt att era släktingar har dött! Vad var det som hände?
– Skogarna som lemurer lever i skövlas ned och vi har inte längre så många ställen att ta vägen. Ett annat hot mot oss är jakt. Vi säljs för köttets skull eller som husdjur. För ungefär 2000-3000 år sedan fanns det jättelemurer på Madagaskar. De kunde väga uppåt 200 kg och bli stora som gorillahannar. Men de försvann när människor anlände till ön.
Då är det ju jätteviktigt att arbeta för att era marker inte försvinner och att ni inte jagas! Berätta lite om hur ni lever.
– Vi lemurer är lite olika. En del är vakna om natten, en del om dagen. En del tillbringar sina liv högt uppe i träden, andra finner du mest på marken i regnskogen. Vi ringsvans-lemurer är några av dem som kan hålla till på marken. Gemensamt för oss alla är att vi inte gillar att vara ensamma utan lever tillsammans med andra; antingen med våra familjer eller i större flockar. Det är honorna som oftast bestämmer i gruppen!
– Ja, vi lemurer använder oss av många olika läten när vi pratar med varandra. Ibland låter det som en blandning mellan en sjungande val och en polissiren. Ibland som ett kusligt jämmer eller kanske som en grymtning.
Lemur är ett lustigt ord. Vad betyder det egentligen?
– Det kommer från ett latinskt ord som betyder ”de dödas andar”. Bakgrunden till namnet sägs vara våra stora spökliknande ögon.
Okej, nu vet jag lite mer om lemurer. Jag är hungrig, vad bjuder du på?
– Då får det bli något vegetariskt. Ibland kan en insekt slinka ner, men för det mesta äter jag frukt och gröna blad.
Text: Åsa Einarsson
