|
Gillar du te? Vill du ha ditt te varmt eller kallt? Med socker eller mjölk eller kanske båda delarna?
Te-buskar odlas på stora plantager och är en mycket populär dryck i hela världen. Te-busken blir cirka en meter hög och bladen plockas flera gånger om året för att jäsas och torkas. Det svarta te som vi köper i små påsar och doppar i varmt vatten har fått sin svarta färg av att teet fått jäsa.
Blad från mynta blir ett mintsmakande te och svartvinbärs-blad blir svartvinbärs- te. Te-blad blandas ofta ut med till exempel citron eller andra frukter för att få god smak.
Vet du att det finns te-klubbar runt om i världen för te-älskare? Hälso-te sägs rena kroppen eller vara bra för hjärtat. Ett te gör dig pigg och ett annat trött. Naturläkare använder sig ofta av olika teer. I Afrika och Asien heter te ”chai”.
I Afrika odlas te i Kenya och Tanzania, i Asien odlar man te i Kina och Indien. I Sydamerka odlas te bland annat i Argentina. Varifrån kommer det te du dricker?
I Tibet har man smör i teet. Mitt älsklings- te är starkt te från te-busken, kokat med socker och mjölk, precis som jag drack det när jag var i Uganda nyligen. Kolla min dagbok på hemsidan www.rafiki.se.
|